top of page

Paradoks Mózgu Boltzmanna | Mechanizm Wszechświata #2

  • Zdjęcie autora: ŦҰMIAИØX
    ŦҰMIAИØX
  • 30 paź 2022
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 3 lis 2022


Czy jesteś pewien że wszystko wokół Ciebie istnieje i nie jest tylko wytworem Twojej wyobraźni? „Oczywiście” — powiesz prawdopodobnie, ale wiele pokoleń kosmologów nie było takie pewne. Zagłębmy się w paradoks mózgu Boltzmanna.


Ludwig Boltzmann był XIX-wiecznym fizykiem, był to czas, w którym naukowcy intensywnie debatowali, czy wszechświat istnieje przez skończoną, czy nieskończoną ilość czasu. Zawdzięczamy mu wiele spostrzeżeń, ale to który nas dzisiaj interesuje dotyczy entropii.


Entropia jest miarą nieporządku systemu. Szklana figurka, którą Twój najlepszy przyjaciel dał Ci na urodziny, jest systemem uporządkowanym, gdy spadnie z biurka i rozbije się, staje się systemem nieuporządkowanym. Druga zasada termodynamiki mówi, że układy zamknięte dążą do stanu nieuporządkowania: nie zobaczysz, jak ta figurka z powrotem staje się jednym kawałkiem. Boltzmann zadał sobie pytanie dlaczego tak jest i doszedł do wniosku, że system ewoluuje do stanu bardziej nieuporządkowanego, ponieważ jest to bardziej prawdopodobne. Ale — nie znaczy to, że niemożliwy jest ruch w przeciwnym kierunku, po prostu jest to niewiarygodnie mało prawdopodobne, a zatem niestety już nigdy nie zobaczymy tej figurki w całości.


Jednak jeśli wszechświat istnieje przez nieskończoną ilość czasu, nawet wysoce nieprawdopodobne zdarzenia w końcu zajdą, w tym losowo tworzące się złożone obiekty. Jest to jedna z wielu teorii możliwego początku Wielkiego Wybuchu — wszystkie cząstki po prostu „decydują” się zebrać w jednym miejscu. Ale co jest bardziej prawdopodobne, cały wszechświat powstający, czy tylko mózg? Używając brzytwy Ockhama, możemy łatwo wywnioskować, że jest to ta druga opcja – około 8 oktylionów atomów, które formują ludzki mózg, jest znacznie bardziej prawdopodobne niż kto wie ile w całym wszechświecie.


I tu dochodzimy do wniosku, że całe nasze istnienie może być kłamstwem, a większość z nas nie lubi gorzkiego uczucia, jakie to przynosi. Nie ma się jednak czym martwić! Chociaż nie da się obalić tej hipotezę, to samo tyczy się jej udowodnienia, więc naprawdę nie ma sensu się tym zbytnio przejmować, to po prostu coś, nad czym można się zastanowić podczas parzenia kolejnej filiżanki kawy. Co sądzisz na ten temat? Komentuj poniżej!


Do zobaczenia następnym razem! Bye-bye〜


Comments


bottom of page